sobota, 15 lutego 2014

Kurs haftu nakładanego- cz.4 - ścieg kładziony bez podkładu

Skończyliśmy na przeniesieniu wzoru na tkaninę .
Rozoczynamy właściwy haft ściegiem nakładanym , służącym do pokrywania powierzchni w sposób szybszy niż w hafcie płaskim.

Haft ten stosowany jest głównie w hafcie złotym i wykonuje się go w różnych wariantach, niektóre z nich zawarte są w niniejszym kursie. Zapoznamy się z:
 1. haftem kładzionym bez podkładu,
 2. haftem kładzionym płaskim na nitce
 3. haftem kładzionym na podkładzie /filcu/
   
Rozpoczynamy o obramowania kwiatka, wykonamy całym pasmem muliny nr 1525.

Do tego rodzaju haftu potrzebujemy nici do szycia ręcznego- w tym wzorze jest to nić koloru czerwonego. Na początku naszej pracy mamy więc dwie nawleczone igły – jedną nicią do szycia drugą grubą z pasemkiem muliny. Przymocowujemy nitki do tkaniny. Po prawej stronie wzoru wzdłuż brzegów kwiatka układamy pasemko muliny i przyszywamy nitką do szycia mocując mulinę co ok 4 -5mm. Ściegi staramy się wykonywać prostopadle do pasemka.

W ten sposób wykonujemy obramowanie kwiatka , po zakończeniu zawracamy nitką i obok przyszywamy drugi rząd. Przy czym pasemko przyszywamy pomiędzy ściegami rzędu poprzedniego. Po zakończeniu końcówki muliny przewlekamy na stronę lewą.
Schmat miejsc przyszycia pasemka muliny.

3 komentarze:

 1. Teraz kurs nabiera dla mnie znaczenia że się tak wyrażę. Bo zarówno mocowanie tkaniny oraz przenoszenie wzoru jakoś może niewłaściwie ale traktuję po macoszemu. Bardzo jasno tłumaczysz, pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetny kurs - dziękuję Dorotko. Niedługo powinnam dołączyć.
  Pozdrawiam cieplutko.
  Ps. Bardzo nie lubię udowadniać, że nie jestem automatem, a moje oczy jeszcze mniej :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tereniu-przepraszam że włączyłam weryfikację, ale ostatnio mam nalot spamu..

   Usuń