poniedziałek, 15 sierpnia 2016

Uczę się -ściegi krzyżowane

Nie będę skupiać się nad ściegiem krzyżykowym, bo jest popularny, ale na ściegach rzadziej spotykanych. Do nich należą-ścieg Zakopiański, Janina , śląski, kurpiowski.
Teoretycznie i schematycznie wyglądają tak: strzałki oznaczają kierunek haftowania.

I teoretycznie jak zobaczę to wiem, ale już nawet narysowanie ich nastręczyło mi pewne trudności.
Zakopiański owszem poszedł jak  z płatka, ale Janina i śląski tak mi się wydawało, że wiem- z pamięci nie udało mi się narysować, musiała mi podpowiedzieć książka.
Lepiej już mi poszło z haftem:)
ścieg kurpiowski wykonywany od prawej do lewej

Krzyżyk śląski  haftuje się trochę inaczej niż inne ściegi krzyżowane -ścieg pochodzący z Dolnego i Górnego Śląska .Pierwsze nieporadne krzyżyki dwukrotnie i trzykrotnie krzyżowane.
 
 Mogą być również nawet czterokrotnie krzyżowane. Krzyżyk jest niesymetryczny- jeden skos jest krótszy drugi dłuższy
   Lewa strona różni się od innych ściegów krzyżowanych:
 

4 komentarze:

 1. Kurcze, tyle tych ściegów jest, a ja tyle co na strojach ludowych lub w muzeach to widuję... ciekawe, czy dalej z nich się korzysta? Bo czasem to nawet patrząc na stroje ludowe (typu zespoły pieśni i tańca, jakieś regionalne od święta zakładane itp), że jednak część z nich to albo maszynowo, albo dosłownie 3-4 ściegi, typu płaski, łańcuszek, ewentualnie jakieś francuskie supełki i naszyte cekiny. Nie ma już takiego... hmm... mistrzostwa, różnorodności, nie wiem jak to dobrze opisać... Przy okazji - egzamin mistrzowski czy coś? Gdzie zdawany, jeśli mogę spytać? :)

  OdpowiedzUsuń
 2. co prawda to prawda :)ubogo teraz... złożyłam papiery na egzamin czeladniczy na razie a dopiero z czasem mistrzowski. Jedyne miejsce gdzie można zdać to Uniwersytet Ludowy we Wzdowie http://www.uniwlud.pl/?p=1673

  OdpowiedzUsuń
 3. Człowiek wie tylko o hafcie krzyżykowym a tu tyle ściegów.....Podziwiam!!!

  OdpowiedzUsuń
 4. Widzę, że nawet z próbek ściegów powstanie coś ładnego :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń