wtorek, 9 sierpnia 2016

Uczę się...- ściegi ręczne

Za miesiąc egzamin, więc czas podszkolić teorię..uczę się z podręcznika "Hafciarstwo"- Kurdziela.
Przeczytałam rozdział o ściegach przy szyciu ręcznym, o ściegach przed igłą i za igłą.
Wydawałoby się, że o tych ściegach podstawowych wszyscy wiemy wszystko...ale czytając ten rozdział okazało się, że nie  do końca... Owszem to, że długość ściegów zależy od rodzaju tkaniny to nawet można byłoby się domyśleć- że jedwab/tkanina cienka, lejąca/ to ściegi krótkie 1-1,5cm
wełna grubsza to i ściegi dłuższe- 1,5-2 cm, aksamit/trudny materiał/ ściegi najkrótsze 1 cm.


Zaskoczeniem dla mnie był sposób fastrygowania:


To do czego służy fastryga wszyscy wiemy- do podwijania, wykonania narożników w serwetach i obrusach, oznaczaniu przekątnej w rogach, środka tkaniny, przed zszyciem dwóch kawałków tkanin.
Ale kto haftuje tylko haftem krzyżykowym może już nie wiedzieć, że służy ona również do konturowania ząbków, dziurek  oraz wzorów w hafcie płaskim szczególnie na ciemnych tkaninach/ w tym wypadku ściegi po prawej stronie dłuższe niż po lewej/. Ja haftuję haftem wypukłym i ten rodzaj ściegów służy mi również do  podwlekania elementów haftowanych i tu ściegi zależą od wielkości haftowanego elementu ale nie dłuższe niż 6mm
Ten sam ścieg może być też ściegiem zdobniczym. Oczywiście ściegi wtedy muszą być równe , układane wg jakiegoś wzoru,, mogą być wzbogacane przez przewlekanie lub okręcanie nitką.
Przez wiele lat też posługiwałam się ściegiem obrębowym i okrętkowym ale dopiero książka uzmysłowiła mi, że to ścieg przed igłą i to wykonywany od prawej do lewej:)
A czy Wy wiecie czym różni się ścieg obrębowy od okrętkowego ??? Brzmi podobnie:)

Ściegi za igłą: to co wiedziałam- teoria:podczas wykonywania ściegu igłę wkłuwa się o kilka nitek za tył wyjmując ją w odpowiedniej odległości za ostatnim ściegiem.
Ściegi- oczywiście- ścieg podstawowy- co drugi
                                - stębnówka / jeden przy drugim/
                                - sznureczek
 olśnieniem był dla mnie ulubiony: - maczek
                                                          -pęczki
                                                          - supełki
Wszystkie te ściegi od lat wykonuje jakby mechanicznie nie zastanawiając się co to za ściegi, dobrze jest usystematyzować sobie pewne wiadomości:) Nie będę rozpisywać się jak wyglądają te ściegi, bo to jest opisywane szeroko w internecie. Czytając ten rozdział " pochylam" się nad informacjami dla mnie nowymi i nie opisywanymi w opracowaniach książkowych.
I tak sznureczek - to tzw. ścieg wodny, pocztowy, żyłka !! pierwszy raz przeczytałam te nazwy a Wy spotkaliście się z tym nazewnictwem?. Ciekawostką dla mnie/ ale i  pewnie sporym niedouczeniem / jest to że przed wykonaniem sznureczka należy sprawdzić skręt nitki - czy jest lewy czy prawy?
Wygląd sznureczka , który może być wykonany w lewo lub w prawo  zależy od tego czy jest wykonany zgodnie ze skrętem lub przeciw skrętowi nitki. Zastanawialiście się kiedyś nad tym???
Sznureczek gładki i cienki będzie gdy wykonany będzie zgodnie ze skrętem nitki.
Sznureczek zwykły i atłaskowy - to też różne ściegi:) ale wykonywany jest podobnie  z tą różnicą. że w każdym miejscu sznureczka atłaskowego układają się trzy nitki ściśle do siebie przylegające  a w zwykłym dwie .
I tak z grubsza przerobiłam ten rozdział:)

2 komentarze:

  1. Łał, nie sądziłam, że to aż tak skomplikowane Oo człowiek uczy się całe życie :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ileż to rzeczy człowiek robi, nie wiedząc, jaka teoria za nimi stoi ;)
    Ścieg wodny - ta nazwa jest mi znana, ale "żyłka" ? Pierwsze słyszę.

    OdpowiedzUsuń