wtorek, 10 października 2017

Egzamin mistrzowski - informacje o egzaminach

Witajcie , przerwa była trochę długa , ale działo się trochę...
Urlop w Gruzji a później tydzień poświęcony nauce do egzaminu mistrzowskiego.
Trochę miałam pytań jak wyglądają takie egzaminy , więc uchylę rąbka tajemnicy..
Egzaminy przeprowadza Izba Rzemieślnicza w Rzeszowie, wszelkie informacje pod linkiem.
Dokumenty wysłałam mailem , oprócz zdjęcia :)/ które dostarcza się przed egzaminem/ . Komisja przegląda dokumenty i kwalifikuje do egzaminów, Telefonicznie lub mailowo dopytać można o wszystko.
To początek drogi... Część praktyczna i sam egzamin zdaje się W miejscowości Sękowa Wola w Uniwersytecie Ludowym Rzemiosła Artystycznego .
Na tej stronie ogłaszane są egzaminy również w innych rzemieślniczych zawodach.. Na egzamin trzeba zarezerwować sobie trzy dni, dwa dni -sobota, niedziela to egzamin praktyczny a w poniedziałek pisze się testy/ inne dla czeladnika inne dla mistrza/ a następnie jest egzamin ustny.
Na egzaminie ustnym prezentuje się zrobione prace , komisja zadaje pytania do prac oraz losuje się pytania z zakresu technologii , materiałoznawstwa - na nie należy odpowiedzieć:).

Jakie są wymagania egzamin praktyczny:
czeladniczy - wykonuje się dwie prace o wymiarach 30x30 cm w dwóch różnych technikach
mistrzowski - dwie prace o wymiarach 50x50 cm również w dwóch technikach
Odpowiem na nasuwające się pytanie - czy to możliwe aby w dwa dni zrobić takie prace??
O ile na czeladnika tak, to na mistrza już z pewnością nie. Na czeladnika można wykonać np. serwetkę 30x30 cm haftowane haftem kaszubskim  jak na zdjęciu . jak również praca czeladnicza Istnieje możliwość wykonania prace z powierzonych materiałów ale te prace zostają w Uniwersytecie. Można przyjechać z rozpoczętymi pracami /to przede wszystkim dotyczy egzaminu mistrzowskiego/a kończyć na miejscu- w czasie tych dwóch dni należy wykazać się praktycznymi umiejętnościami w dziedzinie haftu:) Sale dostępne są całe dwa dni a nawet w nocy, więc czasu jest cała masa:)

Testy czeladnicze składają się z pięciu tematów - rachunkowość zawodowa, rysunek zawodowy, BHP-PPOŻ, pierwsza pomoc prawo pracy, ochrona środowiska i dokumentacja działalności gospodarczej , Do egzaminu mistrzowskiego  dołożone są jeszcze pedagogika i psychologia i metodyka nauczania. Na testy potrzeby jest kalkulator.!
Testy zmusiły mnie do przeczytania Kodeksu Pracy :) ale Uniwersytet wychodzi na przeciw zdającym - w piątek jest szkolenie BHP, pierwsza pomoc, ochrona środowiska. Korzystałam z tego za każdym razem.

Aby przygotować się do egzaminu ustnego trzeba przeczytać i opanować materiał z książki
"Hafciarstwo" Stanisława Kurdziela.
Trochę już pisałam o egzaminie czeladniczym tu

Uniwersytet Ludowy Rzemiosła Artystycznego proponuje przez cały okres egzaminów noclegi co prawda w pokojach wieloosobowych, ale niech Was to nie przeraża :) Atmosfera jest wspaniała, poznaje się ludzi  "zakręconych" ... a ile można się przy tej okazji dowiedzieć!!! Za każdym razem  wyjeżdżałam z tego miejsca ubogacona . I to nie prawda, że wszystko już umiemy:):) Od innych dowiadujemy się rozwiązań , które nam nie przyszły do głowy a ile można się napatrzeć:).
A znajomości tam zawarte - bezcenne!!

Na ten moment zakończyłam proces edukacyjny w dziedzinie haftu. A Wam polecam zarówno egzaminy jak i to miejsce jakim jest Uniwersytet w Sękowej Woli !!

 

5 komentarzy:

  1. Gratulacje!!!! Ogrom wiedzy, jestem pelna podziwu :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Jeszcze raz wielkie gratulacje!!!
    Dziękuję za ten wpis:)

    OdpowiedzUsuń
  3. No kochana, a już się zastanawiałam, czy cię w tej Gruzji nie porwali :)Oczywiście moja gratulacje najszczersze i cieszę się, że nikt ci już głupich uwag czynił nie będzie. Sama wiesz i ja to wiem, że jesteś jedyna i niepowtarzalna!
    Uściski - Jagoda

    OdpowiedzUsuń